Otvorena vrata pravosuđa

POSTUPCI ZA ZAŠTITU OD ZLOSTAVLJANJA NA RADU (MOBINGA) - Postupak kod poslodavca

Pokretanje postupka kod poslodavca

 

Postupak zaštite kod poslodavca inicira se zahtevom za pokretanje postupka za zaštitu od zlostavljanja na radu (zahtev). 

 

Ako se za zlostavljanje ne tereti odgovorno lice u pravnom licu, odnosno poslodavac sa svojstvom fizičkog lica, zaposleni podnosi obrazloženi zahtev za zaštitu od zlostavljanja neposredno tom odgovornom licu (direktor ili preduzetnik i dr.) ili drugom ovlašćenom licu, u roku od 6 meseci od dana kada je poslednji put izvršeno ponašanje za koje se smatra da predstavlja zlostavljanje.

 

Ako se za zlostavljanje tereti odgovorno lice u pravnom licu, odnosno poslodavac sa svojstvom fizičkog lica, zaposleni može, u istom roku, i bez podnošenja zahteva za pokretanje postupka kod poslodavca, podneti tužbu nadležnom sudu.

 

U zahtevu za pokretanje postupka za zaštitu od zlostavljanja treba da se navedu:

 

1) podaci o podnosiocu zahteva;

2) podaci o zaposlenom koji smatra da je izložen zlostavljanju, ako nije podnosilac zahteva;

3) podaci o zaposlenom koji se tereti za zlostavljanje;

4) kratak opis ponašanja za koje se opravdano veruje da predstavlja zlostavljanje;

5) trajanje i učestalost ponašanja koje se smatra zlostavljanjem, kao i datum kada je poslednji put učinjeno to ponašanje;

6) dokazi (svedoci, dokumentacija, lekarski izveštaji, dozvoljeni audio i video zapisi i dr.).

 

Zahtev može podneti sâm zaposleni, predstavnik sindikata, lice nadležno za poslove bezbednosti i zdravlja na radu ili druga ovlašćena lica, u skladu sa zakonom.

 

 

Postupanje poslodavca po primljenom zahtevu

 

Nakon prijema zahteva, poslodavac je dužan u roku od 3 dana da predloži posredovanje radi rešavanja spora.

 

Zaposleni koji smatra da je izložen zlostavljanju, zaposleni koji se tereti za zlostavljanje i predstavnik poslodavca (ukoliko je uključen u postupak), mogu da prihvate posredovanje u roku od 3 dana od prijema predloga, u kom slučaju saglasno biraju medijatora.

 

Medijator u postupku posredovanja može biti fizičko lice koje ispunjava zakonom propisane uslove i koje na nezavisan, neutralan i nepristrasan način pomaže stranama u sporu da postignu dogovor. Medijator može biti svako lice koje je poslovno sposobno, državljanin Republike Srbije, ima visoku stručnu spremu i završenu osnovnu obuku za posrednike i koje je upisano u Registar posrednika, koji vodi Ministarstvo pravde.

 

Svaka od strana u sporu i poslodavac mogu predložiti medijatora. Ukoliko se ne postigne sporazum o određivanju, odnosno izboru medijatora, poslodavac je dužan da, bez odlaganja, podnosiocu zahteva i zaposlenom dostavi pisano obaveštenje da postupak posredovanja nije uspeo, jer nije postignut sporazum o izboru medijatora.

 

!!! Ovo je od velike važnosti, jer od dana dostavljanja navedenog obaveštenja teče rok od 15 dana za podnošenje tužbe sudu za zaštitu od zlostavljanja.

 

 

Prijavite se

Pretraga

Alati Pristupačnosti