Otvorena vrata pravosuđa

Istorijat Otvorenih vrata pravosuđa

Od 2019. do 2024. godine, Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) pružala je podršku projektu „Otvorena vrata pravosuđa“.

 

Opšti cilj ovog projekta bio je jačanje poverenja građana u rad pravosudnih institucija u Republici Srbiji. Projekat je radio na jačanju poverenja građana u pravosuđe kroz razvoj dijaloga i komunikacije između građana i predstavnika pravosuđa, kao i na unapređenju odgovornosti rada pravosudnih institucija i nosilaca pravosudnih funkcija.

 

Projekat je tokom pet godina delovanja uspostavio različite kanale komunikacije sa građanima, prilagođene socijalnoj strukturi stanovništva, starosnoj dobi i nivou obrazovanja. To je uključivalo komunikaciju kroz digitalnu platformu, digitalne medije i blog postove kao i kroz Tematska otvorena vrata koja su organizovana u saradnji sa preko 70 institucija širom Srbije. Ovim je dat doprinos uspostavljanju otvorenog dijaloga između građana i pravosuđa što je podstaklo njihov veći angažman u lokalnim zajednicama.

 

„Otvorena vrata pravosuđa“ takođe su se bavila i istraživanjem i prepoznavanjem primarnih potreba građana u njihovom svakodnevnom iskustvu sa pravosuđem u Srbiji. Pokušavajući da razumemo i istražimo razloge za nisko poverenje građana u pravosudni sistem, izradili smo tri izveštaja o praćenju stanja u pravosuđu – za 20202021. i 2022. godinu.

 

Aktivnosti usmerene na unapređenje metodologije izrade planova integriteta i procedura za žalbe i slobodno prituživanje građana, koje smo realizovali u saradnji sa predstavnicima pravosuđa i organizacija civilnog društva, imale su za cilj da poboljšamo integritet i odgovornost pravosudnih institucija, čineći ih transparentnijim i dostupnijim.

 

Neposredne aktivnosti projekta uključivale su organizaciju tematskih otvorenih vrata pravosuđa inicijalno u 15 sudskih uprava, da bi se nakon 5 godina realizacije uključilo preko 70 institucija širom Srbije, a sve u saradnji sa Vrhovnim kasacionim sudom, lokalnim samoupravama i organizacijama civilnog društva, kao i objavljivanje blogova, vodiča i infografika na različite teme od interesa za građane koji su im pomogli da bolje razumeju i ostvare svoja prava, kao i da lakše pristupe i kreću se putem pravde. Više informacija o rezultatima koje smo ostvarili tokom proteklih 5 godina možete pronaći ovde.

 

U realizaciju projekta bila je uključena koalicija koju je činilo 12 organizacija koje se bave ljudskim pravima i razvojem demokratije, kao i strukovna udruženja pravosuđa:

 

 

Takođe, tesno smo sarađivali i sa 15 lokalnih organizacija civilnog društva iz 15 jedinica lokalnih samouprava. Podršku projektu je pored USAID-a pružila je i Misija OEBS-a u Srbiji, u cilju proširivanja aktivnosti na prekršajne sudove.

 

Sa onima koji su nam pružili podršku tokom trajanja projekta razgovarali smo o tome zašto smatraju da je otvaranje pravosuđa ka građanima ključno. Više možete pogledati u ovom videu.

 

Trajanje projekta: 7. januar 2019 – 6. januar 2024. godine

 

Donator: Američka agencija za međunarodni razvoj USAID

 

Ukupan budžet projekta: 1,959,744.20 USD

 

* * *

„Pravda za sve“ je bio inicijalno planiran petogodišnji projekat Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) osmišljen da pomogne Vladi Republike Srbije da reši pravne probleme građana i olakša im pristup pravdi kroz osnaživanje pravosudnog sistema i njegovih nosilaca i ostvarivanje zagarantovane vladavine prava.

 

Projekat „Pravda za sve“ je osnaživao građane Srbije da se bolje upoznaju i služe pravom i svojim pravima kroz uspostavljanje partnerskog odnosa između aktera u pravosuđu i lokalnih zajednica kako bi zajedno došli do inovativnih pristupa i rešenja za pravne probleme te unapređenja pravnih usluga.

 

Kao rezultat ovih aktivnosti, projekat „Pravda za sve“ nastojao je da poboljša kvalitet i efikasnost pravde i transparentnost rada sudova.

 

Projekat je realizovao Development Professionals Inc. u saradnji sa Komitetom pravnika za ljudska prava (YUCOM).

 

Realizacija projekta započela je u septembru 2023. godine i prevremeno je završena u januaru 2025. Godine zbog gašenja USAID-a. Neke od najvažnijih aktivnosti koje su sprovedene tokom trajanja projekta su sledeće:

 

  • unapređenje pravne pismenosti kroz informisanje građana Srbije – naročito najranjivijih grupa – o pravu i zakonima, njihovim pravima i putevima ka ostvarivanju pravde;

  • korišćenje tehnologije i omogućavanje dijaloga na relaciji pravosuđe – lokalna zajednica kako bi se podstaklo učešće javnosti u reformi pravosudnog sistema i postiglo bolje razumevanje potreba građana za pravdom, obezbeđujući uslove za optimalan ishod za sve nakon interakcije sa pravosudnim sistemom;

  • uvođenje inovativnih politika, praksi i alatki koje ljudima pomažu da pristupe pravdi, zaštite svoja prava i reše pravne probleme bez diskriminacije, naročito kada su u pitanju pripadnici ugroženih i marginalizovanih grupa;

  • unapređenje kvaliteta i modaliteta pružanja besplatne pravne pomoći kroz jačanje koordinacije, unapređenje operativnih procedura i poboljšanje kapaciteta i stručnosti njenih pružalaca;

  • poboljšanje mehanizama zaštite za žrtve i svedoke rodno zasnovanog nasilja kroz sistemske reforme, bolju koordinaciju relevantnih institucija, te unapređenje kapaciteta i znanja nosilaca pravosudnih funkcija.

Prijavite se

Pretraga

Alati Pristupačnosti