Otvorena vrata pravosuđa

Kako da prepoznate da ste diskriminisani?

Prepoznavanje diskriminacije u praksi je često komplikovano, ali postoje neke osnovne smernice koje mogu da Vam pomognu da utvrdite da li ste diskriminisani.

 

Nejednak tretman: da li ste tretirani nejednako u poređenju s drugima u sličnoj situaciji?

 

Primer: kolega s istim kvalifikacijama i radnim iskustvom dobija unapređenje, dok Vi ostajete na istom položaju bez ikakvog objašnjenja, uprkos jednakoj ili većoj produktivnosti.

 

Osnov – lične karakteristike: da li je nejednako postupanje povezano s Vašim polom, starošću, etničkom pripadnošću, verskom pripadnošću, invaliditetom, seksualnom orijentacijom ili nekom drugom ličnom karakteristikom?

 

Primer: u konkursu za dodelu stipendija devojkama se postavljaju dodatna pitanja o njihovim planovima za budućnost, poput pitanja o braku i deci, dok se mladićima postavljaju isključivo pitanja vezana za njihov akademski uspeh i profesionalne ambicije.

 

Uobičajeni obrazac: da li postoji praksa nejednakog postupanja i prema drugim licima koja dele iste karakteristike kao Vi?

 

Primer: u javnom prevozu, vozač autobusa često zaobilazi stanicu u naselju u kojem pretežno živi romska zajednica, dok se na ostalim stanicama redovno zaustavlja.

 

Ukoliko prepoznate ove elemente, postoji mogućnost da ste žrtva diskriminacije. U tom slučaju, predlažemo da razmotrite dalje korake, kao što su traženje pravnog saveta, prikupljanje dokaza i obraćanje nadležnim institucijama.

 

 

Prijavite se

Pretraga

Alati Pristupačnosti