Prepoznavanje zlostavljanja na radu u praksi je često komplikovano, ali postoje neke osnovne smernice koje mogu da Vam pomognu da utvrdite da li ste žrtva mobinga.
Ponavljanje i trajanje: da li se zlostavljanje dešava sistematski, da li se ponavlja i da li traje duži vremenski period?
Da bi se neka radnja okarakterisala kao mobing, neophodno je da se konkretno ponašanje ponovilo najmanje dva puta u prethodnih šest meseci.
Namera i posledice: da li je ponašanje usmereno na Vas s ciljem da Vas povredi, ponižava, izoluje ili demotiviše?
Primer: Premeštanje radnog stola u prostorije bez dovoljno svetla, kao što su tavanski ili podrumski prostor, daleko od ostalih zaposlenih.
Neprimerenost: da li su postupci prema Vama neprimereni, prekomerni ili bez objektivnog opravdanja?
Primer: Neopravdano davanje poslova ispod stručne spreme, nepozivanje na sastanke i aktivnosti tima, neopravdano uskraćivanje radnih zadataka („mobing praznog stola“).
Ukoliko prepoznate ove elemente, postoji mogućnost da ste žrtva zlostavljanja na radu. U tom slučaju, predlažemo da razmotrite dalje korake, kao što su vođenje evidencije o incidentima, obraćanje nadležnim licima na radnom mestu (lice za prijem zahteva za zaštitu od zlostavljanja na radu, HR odeljenje ili sindikat), traženje pravnog saveta i obraćanje nadležnim institucijama.